


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 40 V |
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Resistance | 8.5 MΩ |
| Height | 2.39 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 54 A |
| Max Power Dissipation | 44 W |
| Power Dissipation | 3.8 W |
| Threshold Voltage | 1.9 V |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.97 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 50 A |
| Rds On Max | 8.5 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Turn-Off Delay Time | 38 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 9 ns |
| Rise Time | 12 ns |
| Gate Charge | 52 nC |
| Drain to Source Resistance | 11 mΩ |
| Nominal Vgs | 1.9 V |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 40 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 146
Distributors
pcbx
Unit Price$0.62141
Ext.Price$0.62141
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.62141 | $0.62141 |
| 10 | $0.51955 | $5.19550 |
| 25 | $0.48481 | $12.12025 |
| 50 | $0.45239 | $22.61950 |
| 100 | $0.42214 | $42.21400 |
| 300 | $0.39395 | $118.18500 |
| 500 | $0.36763 | $183.81500 |
| 1000 | $0.35104 | $351.04000 |
